Reakcia na vyjadrenie jedného z členov komisie Audiovizuálneho fondu

Dobrý deň pán Pašš,

ďakujem za vašu reakciu a informáciu o tom, aké je to pre vás tažké pôsobiť v komisii fondu kde máte rozhodovať o projektoch vašich priateľov a známych. Na tento problém sa ponúka jednoduché riešenie: Vzdať sa členstva v akýchkoľvek štruktúrach fondu aby ste nemuseli toto rozhodovanie podstupovať. Je úplne jedno či rozhodnete v ich prospech alebo nie. Toto je nevyhnutné minimum nato, aby sa z AVF stala akotak dôveryhodná inštitúcia. Prečo tam vlastne ste, ked je to pre vás také ťažké? Pôsobíte tam proti svojej vôli alebo pod ste tam pod nátlakom? Ešte k tomu napíšete, že som vás ľudsky sklamal, keď som vyjadril názor na celkové fungovanie AVF?

Namiesto toho aby ste zvážili vaše pôsobenie vo fonde, toto považujete za akési sprisahanie obyčajnej chlapskej cti proti vám a snažíte sa to ospravedlniť tým, že projekt vášho otca nedostal podporu aj keď ste tam boli. To bol vtip podobný tým, ktoré poznáte z filmov podporených cez AVF? Projekt vášho otca bude s veľkou pravdepodobnosťou podporený v niektorej z nasledujúcich výziev, prípadne dostane podporu na nejaký ďalší projekt a odhryzne si z dotačného koláča poriadny kus. Podobne ako ďalší 'osvedčení' tvorcovia. Opäť to však bude na úkor nezávislých filmárov, ktorí by tieto financie mohli použiť na skutočne originálnu tvorbu. Tí si však radšej ani nepodajú žiadosť o dotáciu a nad touto možnosťou iba mávnu rukou, pretože vedia ako by to dopadlo. Slušnosť si predsa len predstavujem trochu inak.

Na druhej strane musím uznať, že vaše hodnotenie projektu bolo zo všetkých asi najprínosnejšie a dali ste si na ňom aj záležať. Ak však za kvalitu považujete množstvo účelových filmov a seriálov, ktoré doteraz podporil AVF(spolu s tajomným systémom podpory cez RTVS), potom asi nebude prekvapenim, že sa naše názory na film a to, čo sa v ňom má objaviť, rozchádzajú.

Pravdepodobne ste články v tomto blogu neprečítali všetky. Inak by ste vedeli, že na žiadny okamih rozhodnutia o nezískaní podpory som nečakal. Názor na podivné fungovanie fondu som vyjadril už dávno predtým. Tu máte nakoniec možnosť vyjadriť sa. Na rozdiel od tejto nemožnosti, ktorú poskytuje váš 'sprivatizovaný' AVF.

Aj ja vám želám veľa úspechov vo vašej tvorbe, hlavne tej, ktorá nebude podporená z verejných zdrojov a pri ktorej si všimnem, že ste už konečne urobili niečo samostane a prestanete sa skrývať za inštitúcie podobné AVF.

Robert Fiľo

Pôvodný príspevok p. Patrika Pašša:

Dobrý deň pán Fiľo,

prečítal som si váš blog, reagujem. Váš projekt som posudzoval na základe kvality a porovnávania s inými projektami aktuálnej výzvy. Konkrétne nedostatky som mu vytkol vo výslednom hodnotení. Osobne vás nepoznám, netuším, kto je váš otec, hodnotil som len scenár a rozpočet. Namiesto predstavy, že sa proti vám spikol celý skorumpovaný systém, sa skúste zamyslieť nad možnosťou, že mal scenár nedostatky, prípadne ich skúste odstrániť. Teraz ku kamarátom. V aktuálnej výzve sa o podporu uchádzal aj projekt na ktorom sa producentsky podieľa môj otec. Napriek tomu, že mal podľa môjho názoru najlepší scenár, nebol podporený. V aktuálnej výzve sa hodnotili aj ďalšie projekty priateľov a spolupracovníkov, ktoré neboli podporené, znova na základe kvality. Rovnako, ako je osobná prezentácia nepríjemná pre vás, je nepríjemné aj členstvo v komisii. Hodnotíte známych, priateľov a často ich pre kvalitatívne nedostatky podporiť nemôžete. Mnohí na to reagujú osobne. Podobne, ako vy. Nakoniec, píšete o slušnom Slovensku, čakáte na výsledok a až v okamihu, keď je jasné, že ste podporu nezískali, osobne urážate členov komisie, na blogu s neexistujúcim fórom, aby naň nemohol nik verejne reagovať. Čo by ste napísali, ak by ste podporu získali? Aká bola komisia kompetentná, alebo ako sa Audiovizuálny fond zmenil? Som rád, že si obaja slušné Slovensko predstavujeme ináč. Takže v mene toho slušného Slovenska vás na záver žiadam, aby ste tento mail uverejnili na svojom blogu ako reakciu protistrany. Napriek tomu, že ste ma ľudsky sklamali, želám veľa úspechov pri písaní ďalších scenárov a točení filmov. Verím, že sa bude ich kvalita stále zvyšovať.

Patrik Pašš

p.s.:

Ak hodnotíte jednotlivých členov komisie, bolo by správne zverejniť aj ich písomné hodnotenia a v ideálnom prípade aj hodnotený scenár, nech si vaši čitatelia spravia názor na jeho kvalitu sami.